Od 2001 r. w gmachu Krajowej Rady Spółdzielczej na ul. Jasnej 1 w Warszawie mieści się Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce. Jego zbiory liczą ponad 11 tys. eksponatów: dokumenty i fotografie często unikalnej wartości, sztandary, numizmatykę, medale oraz eksponaty artystyczne: malarstwo i rzeźbę. Specjalistyczna biblioteka Muzeum to ponad 7 tys. książek i 250 tytułów czasopism spółdzielczych z różnych okresów historycznych.
Zgromadzenie tak wielkiej ilości eksponatów i dokumentów z okresu Polski porozbiorowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz wojny i okupacji to wielka zasługa wielu bezimiennych działaczy spółdzielczych, a także kierownictwa Muzeum w Nałęczowie (poprzedniej siedziby Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce) oraz Naczelnej Rady Spółdzielczej, która przejęła na siebie cały ciężar organizacyjny i finansowy tego przedsięwzięcia. Liczba eksponatów wciąż wzrasta – spółdzielnie nadal przekazują.
Dziś dorobek ten podziwiać można na czwartym piętrze gmachu Krajowej Rady Spółdzielczej. Otwarcie pierwszej warszawskiej wystawy (pod hasłem Historia Spółdzielczości Polskiej – do 1945 r.) odbyło się 27 marca 2001 r. w obecności przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, samorządowców, spółdzielców oraz dziennikarzy. Relację z tego wydarzenia prezentował m.in. I i II program TVP oraz telewizja TVN i WOT.
W czterech salach muzealnych prezentowane są dziś eksponaty związane z działalnością spółdzielni podczas wojny i okupacji. Każdego roku Muzeum odbywa również kilka wystaw objazdowych, prezentując historię ruchu spółdzielczego w wielu miastach Polski. W 2003 r. wystawy takie odbyły się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Kielcach i Radomiu.
Muzeum udostępniane jest zwiedzającym od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.00
W pozostałe dni i godziny po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr tel. (022) 826 72 21 w.301
dodano dnia: 26-03-2014
opublikował: Krzysztof Cieśliński