Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II oddano 15 sierpnia hołd walczącym w obronie Ojczyzny. Kwiaty składali m.in. parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe, żołnierze, kombatanci i harcerze. W Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, a na mogiłach żołnierskich na zabytkowym cmentarzu zapalono znicze. Symbolicznie odsłonięto również mural poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.
Mural z marszałkiem Józefem Piłsudskim powstał w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych „Piłsudski w Łomży”, który został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury z programu „Murale Polskiej Niepodległości”. – Jak usłyszałem, że projekt polega na działaniach edukacyjnych, historyczno-artystycznych i na powstaniu muralu oraz, że to wszystko adresowane jest do młodzieży, od razu postanowiłem, że będzie to postać marszałka Józefa Piłsudskiego, bo jest ona fascynująca, wielowymiarowa, przede wszystkim ideowa, która miała przed sobą ściśle wytyczony cel – mówił Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że dzięki muralom Łomża staje się miastem coraz piękniejszym. – Mają one wymiar nie tylko estetyczny, ale i edukacyjny. Kultywowanie tradycji, pokazywanie ważnych postaci, trafia dzięki tej formie do młodzieży – mówił prezydent przypominając, że w ubiegłym roku powstały w Łomży cztery murale, a w maju tego roku dwa kolejne. Pierwszy, prezentujący korowód Księcia Janusza nawiązuje do 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, a drugi z wizerunkami Leona Kaliwody i Halinki Jarnuszkiewiczówny związany jest ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dziękuję dyrektorowi i pracownikom MDK-DŚT zaangażowanym w ten projekt, obecnym tu artystom z Fundacji Rosko-Art, którzy ten mural wykonali, naszej młodzieży pomagającej w jego realizacji, a także zarządowi Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która udostępniła budynek na ten mural – mówił Mariusz Chrzanowski.
Mural powstał na ścianie budynku znajdującego się w zasobach Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Nasza spółdzielnia, która od 60. lat swoimi obiektami wpisuje się w krajobraz Łomży, przyczynia się również w znaczny sposób do tego, by był on ładniejszy, ale też by w nim pojawiały się takie wizerunki jak ten, przypominający nam nasze zrywy patriotyczne – mówił prezes ŁSM Wojciech Michalak, przypominając jednocześnie bohaterską obronę Łomży z 1920 roku, która wpłynęła na późniejsze zwycięstwo w bitwie warszawskiej.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. Decydująca bitwa rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Nazwana „Cudem nad Wisłą” jest ona uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała bowiem o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uchroniła przed bolszewizmem.
Tekst: www.lomza.pl
Video dzięki uprzejmości: www.mylomza.pl
dodano dnia: 16-08-2018
opublikował: Krzysztof Cieśliński